Diskusijoje pasidalyta patirtimi apie atvirų duomenų panaudojimo galimybes

Šiandien vyko iniciatyvos „Skaidrumo akademija“ nuotolinis renginys „Atvirų duomenų nauda didinant skaidrumą“. Nuotolinėje diskusijoje dalyvavo daugiau nei 260 Lietuvos viešojo sektoriaus įstaigų ir įmonių atstovų.

Diskusijoje sveikinimo žodį tarė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė, renginyje buvo aptartos atvirų duomenų panaudojimo galimybės, pristatyti sprendimai bei organizacijų patirtys atveriant duomenis visuomenei. Savo įžvalgomis pasidalijo Informacinės visuomenės plėtros komiteto, VĮ „Registrų centras“, Vilniaus miesto ir Šiaulių miesto savivaldybių atstovai.

„Duomenų atvėrimas būtinas siekiant priimti aiškius, pagrįstus ir visuomenei suprantamus sprendimus. Atviri duomenys skatina skaidrumą, atskaitingumą, pasitikėjimą valdžia, šalies ekonomikos plėtojimą“, – teigė Rūta Kaziliūnaitė, STT direktoriaus pavaduotoja.

„Viešojo sektoriaus duomenų atvėrimas – tai svarbus kompleksinis teisinis, infrastruktūrinis ir mentalinis pokytis visuomenėje, sukuriantis prielaidas skaidrumui, pasitikėjimui Valstybe bei įvairiapusės pridėtinės vertės kūrimui“, –  sakė Julius Belickas, Informacinės visuomenės plėtros komiteto atstovas.

„Dalis organizacijų Lietuvoje jau kelerius metus intensyviai dirba su duomenų atvėrimu. „Registrų centras“ per paskutinius pora metų taip pat atvėrė nemažą dalį informacijos iš valstybės registrų, stebime augančius duomenų naudotojų skaičius, turime sėkmės istorijų. Tačiau norint didinti duomenų atvėrimo mastą bei sukuriamą naudą (skaidrumo, ekonominę ir kt.), atsakingoms institucijoms reikia skirti daugiau dėmesio įvairių barjerų – teisinių, ekonominių, edukacinių – pašalinimui“, – teigė Adrijus Jusas, VĮ „Registrų centras“ atstovas.

„Atviri duomenys yra dalis duomenų kultūros, kalbant apie atviras inovacijas, atvirus algoritmus ir atvirus sprendimus. Šie duomenys yra laisvos visuomenės pagrindas, o jų pateikimas visiems suprantamu vaizdu yra pirmas žingsnis link atvirumo ir kokybės”, – teigė Eglė Radvilė, Vilniaus m. savivaldybė, SĮ „Vilniaus planas“ atstovė.

Diskusijoje aptarta kokius duomenis, kokia apimtimi ir kokiais būdais reikėtų atverti visuomenei bei kokią apčiuopiamą naudą tai gali suteikti.

Renginio pranešėjai:

  • Julius Belickas, (pranešimo skaidrės) Informacinės visuomenės plėtros komiteto Skaitmeninės aplinkos skyriaus patarėjas. Pranešėjas pristatė atvirų duomenų portalą, jo paskirtį, portalo kūrimo eigą ir funkcionalumą. Taip pat papasakojo apie viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo projektą ir jo rezultatus.
  • Adrijus Jusas, (pranešimo skaidrės) VĮ „Registrų centras“ Strateginio vystymo direktorius. Pranešėjas kalbėjo apie atvirų duomenų sampratos pokyčius: nuo teisinio reglamentavimo iki asmeninės perspektyvos. Pristatė Registrų centro patirtį ir iššūkius atveriant duomenis visuomenei.
  • Eglė Radvilė, (pranešimo skaidrės) Vilniaus m. savivaldybė, SĮ „Vilniaus planas“ Intelektualių sprendimų ir duomenų valdymo skyriaus vadovė. Pranešėja pristatė Vilniaus m. savivaldybės patirtį atveriant duomenis visuomenei ir papasakojo apie duomenų atvėrimo naudą sostinės gyventojams, savivaldai ir verslui.
  • Audrius Butkus, (pranešimo skaidrės) Šiaulių m. savivaldybės Administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus Informacinių technologijų poskyrio atstovas. Pranešėjas pristatė duomenų atvėrimo organizavimą institucijos padaliniuose. Aptarė Šiaulių m. savivaldybės atvirų duomenų techninį sprendinį ir jo tolimesnį vystymo planą.

Tai pirmasis šiais metais įvykęs nuotolinis „Skaidrumo akademijos“ renginys. Ankstesniuose renginiuose jau yra dalyvavę daugiau kaip 3000  viešojo sektoriaus atstovų.

Skaidrumo akademija – tai gerosios antikorupcinės praktikos mainų vieta, kur didžiausią patirtį sukaupę ir aukščiausią kompetenciją turintys skaidrumo standartų ekspertai dalijasi patirtimi ir patarimais, kaip organizacijoje kurti korupcijai atsparią aplinką.

Renginio įrašas

„Skaidrumo akademijos“ naujienos

Prenumeruokite ir sužinokite pirmieji!

Palaukite...

Dėkojame už prenumeratą!