Pasidalinta patirtimi, kaip viešuosiuose pirkimuose atpažinti kartelinius susitarimus ir jų išvengti

Šiandien vyko iniciatyvos „Skaidrumo akademija“ nuotolinis renginys „Karteliniai susitarimai viešuosiuose pirkimuose: kaip atpažinti ir jų išvengti?. Renginyje dalyvavo 270 Lietuvos viešojo sektoriaus įstaigų ir įmonių atstovų.

Karteliniai arba neteisėti susitarimai yra vieni sunkiausių konkurencijos teisės pažeidimų. Tokių susitarimų tikslas yra padidinti kartelio narių pelną vartotojų sąskaita. Bendrai nustatydamos kainas arba pasidalindamos rinkas bendrovės nustoja konkuruoti, nejaučia spaudimo tiekti į rinką naujus produktus, gerinti kokybę ar mažinti kainas. Rezultatas – vartotojams tenka mokėti brangiau.

Renginyje buvo kalbėta apie neteisėtus susitarimus viešuosiuose pirkimuose, kaip juos atpažinti ir išvengti, taip pat buvo pristatytos organizacijų patirtys ir jų rekomendacijos. Renginį moderavo Ingrida Kalinauskienė, Transparency International Lietuvos skyriaus atstovė. Savo įžvalgas pateikė Konkurencijos tarybos, Vilniaus miesto savivaldybė ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovai:

  • Eglė Malonytė, Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės vyresnioji patarėja (pristatymas);
  • Giedrius Krasauskas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų skyriaus vadovas (pristatymas);
  • Vaida Genytė-Kazlauskienė, AB „Lietuvos geležinkeliai“ Pirkimų vadovė (pristatymas).

„Tiekėjų veiksmų derinimas viešuosiuose pirkimuose yra vienas pavojingiausių konkurencijos teisės pažeidimų, darančių žalą valstybei ir vartotojams. Perkančiosios organizacijos, bendradarbiaudamos su Konkurencijos taryba, gali padėti nustatyti tokius pažeidimus ir prisidėti prie vartotojų gerovės apsaugos“, – teigė Eglė Malonytė, Konkurencijos tarybos vyresnioji patarėja.

„Draudžiami susitarimai – ar visuomet lengva juos atpažinti? Ir net jei atpažįstame – ar tikrai visuomet paprasta tuo pasinaudoti ir pašalinti tiekėjus iš pirkimo procedūros? Ar perkančiosios organizacijos turi tam pakankamai įrankių bei žinių?“, – į šiuos klausimus atsakymus pateikė Vaida Genytė-Kazlauskienė, AB „Lietuvos geležinkeliai“ Pirkimų vadovė.

RENGINIO ĮRAŠAS

„Skaidrumo akademijos“ naujienos

Prenumeruokite ir sužinokite pirmieji!

Palaukite...

Dėkojame už prenumeratą!