2025 m. balandžio 15 d. įvyko „Skaidrumo akademijos“ mokytojams renginys „Etikos ir dovanų kultūra ugdymo įstaigose: ką svarbu žinoti?“, kuriame dalyvavo apie 700 pedagogų.
Renginio dalyvius pasveikinęs Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Jonas Petkevičius pasidžiaugė „Skaidrumo akademijos“ veikla ir gausiu dalyvių skaičiumi, rodančiu šios temos aktualumą. Jis pakvietė pedagogus aktyviai prisidėti prie skaidrios ir etiškos švietimo sistemos kūrimo.
Specialiųjų tyrimų tarnybos Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas pabrėžė, kad savaime tikėtis skaidresnės kartos negalime – pokyčiams būtinas kiekvieno švietimo darbuotojo indėlis ugdant jaunimą ir prisidedant prie skaidrios visuomenės formavimo.
„Skaidrumo akademijos“ mokytojams koordinatorė, STT Antikorupcinio švietimo skyriaus atstovė Rita Šikšnienė, pedagogams pristatė pagrindinius antikorupcinės aplinkos kūrimo žingsnius ugdymo įstaigose ir svarbiausias priemones. Pranešėja akcentavo, kad antikorupcinė aplinka nėra vien „apsisaugojimas nuo problemų“. Tai – pasitikėjimu, tarpusavio pagalba ir drąsa kalbėtis grįsta kultūra, kurioje susitariama, kad ugdymo įstaigoje neturi būti vietos dviprasmiškumui.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininko pavaduotoja Virginija Aleksejūnė supažindino dalyvius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (VPIDĮ) nuostatomis – interesų deklaravimu, interesų konfliktų valdymu, dovanų priėmimo ribojimais. Taip pat buvo akcentuotas šių nuostatų laikymosi svarbumas ir tinkamos jų kontrolės būtinybė ugdymo įstaigose.
Renginio dalyvių dėmesio sulaukė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Įstaigų veiklos vyriausiojo specialisto Arvydo Vaitiekėno pranešimas, kurio metu buvo pristatytas ministerijos parengtas leidinys „Dovanų politika švietimo įstaigose“ (nuoroda). Leidinyje pateikiamos rekomendacijos, skirtos švietimo įstaigų vadovams, pedagogams ir kitiems bendruomenės nariams – siekiant suteikti aiškumo dėl teisės aktuose nustatyto dovanų teikimo ir gavimo reglamentavimo. Leidinyje taip pat pateikiami atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus bei gerosios praktikos pavyzdžiai.
Renginio pabaigoje dėmesys buvo skirtas ir jaunimo antikorupciniam ugdymui. Krašto apsaugos ministerijos Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento vyresnioji patarėja Justina Zakarkienė pristatė artėjantį Pilietiškumo egzaminą, kurio tikslas – skatinti ir ugdyti visuomenės suvokimą pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Jame kviečiami dalyvauti ir vyresniųjų klasių mokiniai. Plačiau Pilietiškumo egzaminas 2025.
Tikimasi, kad šis renginys ne tik suteikė ugdymo įstaigų atstovams naujų įžvalgų apie antikorupcinės aplinkos, etikos ir dovanų kultūros stiprinimą, bet ir paskatins aktyviau reglamentuoti dovanų teikimo ir gavimo tvarkas vidaus teisės aktuose.
Su renginio pranešimais galite susipažinti čia.
