Daugiau nei 250 švietimo bendruomenės narių simboliškai uždarė trečiuosius „Skaidrumo akademijos“ mokytojams metus. Šią programą 2024–2025 mokslo metais sėkmingai baigė 12 pedagogų.
Renginio dalyvius pasveikinęs Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Jonas Petkevičius pasidžiaugė programa, telkiančia mokytojus, kuriems rūpi sąžiningumo, pilietiškumo ir antikorupcinio sąmoningumo ugdymas. Pasak viceministro, antikorupcinio ugdymo sėkmė priklauso nuo nuoseklaus ir prasmingo darbo su jaunąja karta: „Kartu galime kurti švietimo sistemą, kurioje sąžiningumas yra ne tik vertybė, bet ir kasdienė praktika.“
Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Elanas Jablonskas pabrėžė mokytojų bei mokyklų svarbą formuojant ir ugdant jaunimo vertybes ir pilietinę laikyseną. Jo teigimu, „Skaidrumo akademijos“ veikla norima padėti mokytojams dalintis žiniomis, praktika ir kompetencijomis antikorupcinio ugdymo srityje.
Renginio metu „Skaidrumo akademijos“ mokytojams koordinatorė, STT Antikorupcinio švietimo skyriaus atstovė Rita Šikšnienė apibendrino metus: „Galime pasidžiaugti, kad ši programa tapo tęstine. Skaidrumo kultūros formavimas negali būti baigtinis projektas – tai ilgalaikis procesas, kurį kuriame kartu. Gausus jūsų įsitraukimas rodo, kad švietimo bendruomenė – viena iš tų jėgų, kuri tyliai, bet labai stipriai formuoja visuomenės vertybinius pamatus. Pedagogai vis dažniau organizuoja antikorupcines veiklas, aktyviau jas integruoja į ugdymo procesą ir dirba su įvairaus amžiaus mokiniais. Šios temos jau pasiekė ir priešmokyklinio bei ikimokyklinio ugdymo lygmenis.“
Renginyje savo patirtimi dalijosi aktyvūs programos dalyviai. Savo vykdomas veiklas pristačiusios Radviliškio Lizdeikos gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytoja Vaida Jankūnienėbei Lazdijų r. Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijos socialinė pedagogė Jūratė Juodzevičienė akcentavo, kad skaidrumo temos mokykloje ne tik ugdo sąmoningus mokinius, bet ir stiprina visos bendruomenės vertybines nuostatas.
Kauno r. Ringaudų pradinės mokyklos socialinė pedagogė Akvilė Vaičiulytė-Magylėir mokytoja Ieva Karklelytė kvietė mokytojus dalintis patirtimi ir pristatė savo patirtis – kaip informacinių technologijų pagalba galima įdomiai ir įtraukiai kalbėti apie sąžiningumą su jaunesnio amžiaus mokiniais.
Programos dalyvių ir mentorių teigimu, dalyvavimas „Skaidrumo akademijoje“ leido:
🔹 susipažinti su bendraminčiais,
🔹 atrasti naujus antikorupcinio ugdymo metodus ir priemones,
🔹 praplėsti pedagogines kompetencijas,
🔹 dar plačiau įtraukti mokinius bei mokyklos bendruomenes į prasmingas veiklas.
Dauguma dalyvių mato prasmę tęsti pradėtus darbus ir toliau aktyviai dalyvauti „Skaidrumo akademijos“ mokytojams programoje.
2024–2025 mokslo metais „Skaidrumo akademijos“ mokytojams programą baigė:
- Anykščių Jono Biliūno gimnazijos dorinio ugdymo mokytoja Daiva Kuprionienė,
- Jonavos Justino Vareikio progimnazijos gyvenimo įgūdžių mokytoja Viktorija Ergardt,
- Jonavos Justino Vareikio progimnazijos socialinė pedagogė Jurgita Jočenkaitė,
- Kauno r. Garliavos lopšelio-darželio „Uosiukas“ direktorė Vilma Vitkauskienė,
- Kauno r. Garliavos lopšelio-darželio „Uosiukas“ priešmokyklinio ugdymo mokytoja Agnė Kudirkienė,
- Kėdainių r. Akademijos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Sigita Burzdžiuvienė,
- Klaipėdos Litorinos mokyklos spec. pedagogė-logopedė Lilija Strumylienė,
- Lazdijų r. Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijos socialinė pedagogė Jūratė Juodzevičienė,
- Panevėžio Rožyno progimnazijos istorijos mokytoja Edita Galinaitytė,
- Radviliškio Lizdeikos gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytoja Vaida Jankūnienė,
- Šiaulių „Rasos“ progimnazijos mokytoja Solveiga Lizdenienė,
- Visagino „Verdenės“ gimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė Lina Navickienė.
Šiems pedagogams padėjo 10 mentorių – doc. dr. Rita Toleikienė, mokytojai Inga Vainorienė, Ramutė Zorienė, Modesta Barakauskaitė, Olivijus Spitrys, Jolita Stadalninkaitė, Nijolė Miliauskaitė, Rasa Gabalė, Edita Pilvinienė ir Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Greta Balandytė.
Per 2022–2025 mokslo metus prie „Skaidrumo akademijos“ programos mokytojams savanoriškai prisijungė daugiau nei 280 pedagogų iš visos Lietuvos, surengti 23 gerosios praktikos mainų renginiai, skaityta 90 pranešimų. Seminaruose ir mokymų dirbtuvėse dalyvavo daugiau kaip 8 500 Lietuvos bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų mokytojų.
„Skaidrumo akademija“ mokytojams – tikslinė programa, pagal kurią Lietuvos bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų mokytojai bei kitų sričių profesionalai, turintys žinių ir kompetencijų mokinių antikorupcinio sąmoningumo ugdymo srityje, turi galimybę keistis gerąja praktika.
