Tarptautinis antikorupcinis hakatonas Lietuvoje: inovatyvūs sprendimai skaidresnei Europai

Europos Parlamento užsakymu „RAND Europe“ instituto atlikto tyrimo duomenimis, korupcijos mastas Europos Sąjungos (ES) šalyse ekonomikai kasmet kainuoja 990 mlrd. eurų. Siekiant prisidėti prie Europos skaidrumo iššūkių sprendimo, Lietuvos organizacijos inicijuoja tarptautinį hakatoną „Integrity Hackathon“. Tai – dviejų dalių renginys, kuris sutelks skirtingų sričių profesionalus ir skaidrumo entuziastus inovatyvių idėjų kūrimui. Laimėjusi komanda bus apdovanota prizu – 15 000 Eur vertės pasirinktais nuotoliniais kursais prestižiniuose pasaulio universitetuose.

Skaidresnės aplinkos kūrimą skatins inovacijos

Pagal 2021 metų Korupcijos suvokimo indeksą (KSI) Lietuva užima 13 vietą tarp ES valstybių. Lyderiaujančios šalys – Danija, Švedija, Suomija, Nyderlandai, Liuksemburgas. Siekiant svariai prisidėti prie skaidrios aplinkos kūrimo ir iššūkių sprendimo, pagrindinė Lietuvos antikorupcinė institucija – Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), aktyviai antikorupcinę aplinką kurianti AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT), Antikorupcinių institucijų tinklas Europos partneriai prieš korupciją ir ES kovos su korupcija kontaktinių institucijų tinklas (EPAC/EACN) vienija jėgas ir imasi iniciatyvos organizuoti „Integrity Hackathon“.

Anot STT vadovo ir EPAC/EACN prezidento Žydrūno Bartkaus, korupcijos padariniai, kaip ir priežastys, yra kompleksiniai, paliečia beveik visas valstybės ir visuomenės gyvenimo sritis, todėl ypatingai svarbu naujų, modernių kovos su korupcija priemonių ieškoti visos Europos mastu.

„Korupcija Vakarų demokratijos valstybėse vertinama kaip grėsmė nacionaliniam saugumui. Autoritariniai režimai korupciją naudoja antidemokratiniais tikslais, o globaliame pasaulyje korupciniai ryšiai vis dažniau neapsiriboja valstybės sienomis. Ir nors apie skaidrumą, korupcijos prevenciją kalbama daug, jų svarbą suvokia vis didesnė visuomenės dalis, tačiau iššūkių ir spręstinų klausimų šioje srityje tikrai nemažėja. Šis hakatonas – tai puiki galimybė prisidėti prie antikorupcinės aplinkos kūrimo ir tapti realių pokyčių Europoje idėjos autoriumi“, – teigia STT direktorius, EPAC/EACN prezidentas Ž. Bartkus.

AB Vilniaus šilumos tinklai generalinio direktoriaus Gerimanto Bakano teigimu, skaidrumui įvairiose šalies sferose užtikrinti būtini drąsūs ir inovatyvūs sprendimai. Tam, kad kiekvienas šalies gyventojas, verslo atstovas ar viešajame sektoriuje dirbantis asmuo savo pavyzdžiu puoselėtų skaidrumo vertybes, reikalingi inovatyvūs IT produktai, atvirų duomenų panaudojimo galimybės ir kitos šiuolaikinėmis technologijomis grįstos sistemos.

„Skaidri aplinka bendrovėje visada buvo vienas iš prioritetų, todėl šioje srityje esame vieni lyderių, kurie aktyviai prisideda prie skaidrios aplinkos kūrimo, savo patirtimi dalijamės su kitomis organizacijomis. Vadovaudamiesi tokiomis vertybėmis kaip drąsa veikti ir mums rūpi pasaulis, tikime, kad inovatyvūs sprendimai ir idėjos gali svariai prisidėti sprendžiant visam žemynui aktualius skaidrios aplinkos iššūkius“, – sako VŠT generalinis direktorius G. Bakanas.

Jėgas suvienijusios Lietuvos organizacijos kviečia skaidrumo, korupcijai atsparios aplinkos kūrimo ekspertus ir entuziastus – IT industriją, verslininkus, mokslo, rizikų valdymo specialistus, teisininkus bei studentus ir visus, kuriems rūpi pasitikėjimu, sąžiningumu ir atvirumu grįstos aplinkos kūrimo idėjų vystymas, registruotis ir dalyvauti „Integrity Hackathon“. Pirmasis renginio virtualus etapas vyks 2022 m. rugsėjo 29–30 d.

Tarp iššūkių – ir rusų oligarchų įšaldytas turtas

Hakatonu siekiama sutelkti skirtingų sričių profesionalus skaidrumo įrankių ir sprendimų kūrimui. Dalyviai bus kviečiami ieškoti, kaip integruoti šiuolaikines technologijas skaidrumo aplinkos gerinimui (AI, Big data), kaip stiprinti antikorupcinio sąmoningumo ugdymą skirtingose visuomenės grupėse, formuoti didesnį atsparumą skirtingoms korupcijos formoms bei plėsti tarptautinį bendradarbiavimą, kuriant skaidresnę Europą ir dalintis gerąja praktika.

Iniciatyva atkreipia dėmesį į skirtingas korupcijos formas bei kviečia spręsti aktualias problemas: nuo įšaldyto Rusijos Federacijos oligarchų turto administravimo Ukrainos karo atveju, Europos Sąjungos investicijų skaidrinimo, atvirų duomenų panaudojimo iki darbuotojų atsparumo korupciniams veiksniams matavimo sistemų.

Kiekviena komanda kviečiama pasirinkti vieną iš šešių iššūkių ir savo idėjomis, siūlomais sprendimais padėti įveikti korupcijos apraiškas Europoje. Taip pat suteikiama unikali galimybė dalyviams patiems inicijuoti hakatono tematiką atitinkančius iššūkius.

Nugalėtojams – prestižinių universitetų kursai

Visų komandų idėjas, jų išvystymą ir pritaikymą bei pridėtinės vertės sukūrimą vertins ilgametę tarptautinę patirtį antikorupcijos srityje turinti žiuri: atstovai iš EPAC/EACN, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), organizacijos „Transparency international“. Pirmas tris vietas laimėjusios komandos pateks į finalą, kuris vyks lapkričio 11 d. Vilniuje, o geriausios idėjos autoriai bus apdovanoti vertingu prizu – 15 000 Eur čekiu nuotoliniams kursams prestižiniuose pasaulio universitetuose.

Norintys dalyvauti tarptautiniame „Integrity Hackathon“ kviečiami registruotis iki šių metų rugsėjo 22 d., užpildant dalyvio anketą renginio internetinėje svetainėje https://integrityhackathon.chc.lt/lt/. Registruotis gali tiek pavieniai asmenys, tiek iš anksto susibūrusios komandos.

DAUGIAU INFORMACIJOS:
Mob. Tel. +370 615 09 033
El. p. info@integrityhackathon.lt
https://integrityhackathon.chc.lt/lt/

„Skaidrumo akademijos“ naujienos

Prenumeruokite ir sužinokite pirmieji!

Palaukite...

Dėkojame už prenumeratą!