Lietuva pirmą kartą dalyvavo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Pasauliniame antikorupcijos ir skaidrumo forume su atskiros temos sesija. Forume Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) organizavo virtualią diskusiją „Kaip paskatinti skaidrumo kūrimą viešajame sektoriuje? Įvairių sektorių galimybės ir Lietuvos patirtis įgyvendinant „Skaidrumo akademijos“ projektą“, kurioje dalyvavo apie 130 klausytojų iš daugiau kaip 60 šalių.
Šios sesijos dalyviai diskutavo apie „Skaidrumo akademijos“ pažangą ir ateities tikslus. Diskusijoje dalyvavo: Darius Kuliešius – Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Žydrūnas Bartkus – STT direktorius, Elanas Jablonskas – Teisingumo viceministras, Sergejus Muravjovas – „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas, Aurimas Navys – „Skaidrumo akademijos” ekspertų AB „Ignitis grupė” Verslo saugos vadovas. Diskusiją moderavo STT direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė.
„Lietuva jau daug metų pagal korupcijos suvokimo indeksą yra vertinama žemiau Europos Sąjungos valstybių vidurkio. Korupcija yra rimta grėsmė nacionaliniam saugumui, daro didelę ekonominę, socialinę, politinę žalą. Situaciją keistų naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatymo kuo greitesnis priėmimas ir visų susitelkimas ties jo įgyvendinimu. Skaidrumo akademijos savanoriai daro puikų darbą skleisdami geruosius antikorupcinės veiklos pavyzdžius, demonstruodami skaidrios veiklos naudą ir vertę kiekvienam“, – sakė Darius Kuliešius.
STT direktorius Žydrūnas Bartkus teigė, kad ši diskusija – tai puiki galimybė pasidalinti patirtimi ir taip dar labiau sustiprinti skaidrumo idėjos svarbą. „Galimybė apie antikorupcinės aplinkos kūrimą diskutuoti ne tik tarp Lietuvos partnerių ir atstovų, tačiau įtraukti į šią diskusiją ir tarptautinę bendruomenę, yra labai svarbi. Veikdama tarptautiniu lygmeniu, STT aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose ir vertina partnerystę su užsienio šalių antikorupcinėmis institucijomis. Gerosios patirties mainai yra itin reikšmingi didinant Lietuvos bei kitų šalių antikorupcinį potencialą“, – sakė Ž. Bartkus.
„Reikia pripažinti, kad Lietuva, o ypač kai kurios jos institucijos, yra padariusios reikšmingą pažangą kuriant skaidrią aplinką. Tačiau, be abejonės, taip pat dar turime daug erdvės tobulėti. Būdami bendruomeniški, atviri ir palaikantys vieni kitų geras idėjas, pokyčio kelią galime padaryti lengvesnį, o norimus rezultatus – greičiau pamatomus. To iš mūsų tikisi visuomenė“, – kalbėjo Elanas Jablonskas.
Sergejus Muravjovas minėjo, kad „Skaidrumo akademija“ gali tapti gerųjų pavyzdžių kalve, paverčiančia antikorupcinius įsipareigojimus į realius veiksmus. „Norėčiau, kad jos dėka kasmet galėtume džiaugtis vis mažėjančia korupcija mūsų šalyje. Ir smagiausia dalis – tai mūsų rankose“, – sakė S. Muravjovas.
„Džiaugiamės galėdami būti „Skaidrumo akademijos“ projekto dalyviais. Būti ekspertu, mentoriumi – reiškia ne tik mokyti, bet, visų pirma, mokytis pačiam ir nesustoti vietoje. Dalindamiesi ir keisdamiesi gerąja patirtimi stipriname verslo, viešojo sektoriaus, apskritai paėmus, visos visuomenės – valstybės atsparumą korupcijai“, – sakė „Skaidrumo akademijos” ekspertų AB „Ignitis grupė” atstovas Aurimas Navys.
EBPO Pasaulinis antikorupcijos ir skaidrumo forumas (GACIF-2021), kurio metu vyko ši diskusija, yra turbūt didžiausias pasaulinis renginys skaidrumo ir antikorupcijos tema, kasmet sutraukiantis tūkstančius dalyvių iš viso pasaulio. Forume viešojo sektoriaus, verslo lyderiai, politikos formuotojai, kovos su korupcija ekspertai ir praktikai, pilietinės visuomenės atstovai ir akademikai diskutavo apie pasitikėjimo ir sąžiningumo svarbą, kuriant atsparesnę ir skaidresnę ateitį.
Diskusijos įrašą galite rasti čia.