Šiandien vyko iniciatyvos „Skaidrumo akademija“ renginys „Antikorupcinė politika savivaldoje: iššūkiai ir galimybės“, kuriame patirtimi dalinosi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Prienų ir Joniškio rajonų, Vilniaus miesto savivaldybių bei AB „Vilniaus šilumos tinklai“ atstovai. Nuotolinėje diskusijoje dalyvavo apie 100 atstovų iš daugiau kaip 30 Lietuvos savivaldybių.
Diskusijoje sveikinimo žodį tarė STT direktorius Žydrūnas Bartkus, renginio pranešėjai pasidalino antikorupcinės aplinkos kūrimo patirtimi ir aptarė praktinius patarimus, kokias korupcijos prevencijos priemones galima įgyvendinti organizacijose.„Kalbant apie korupcijos prevencijos programą, ją galima įvardinti, kaip gyvą mechanizmą, turintį savo egzistavimo ciklą: ji rengiama, po to vykdoma ir galiausiai, vertinami bei apibendrinami jos rezultatai. Kiekviena korupcijos prevencijos programa turi būti unikali ir parengta pagal būtent Jūsų įstaigos veiklos specifiką, atlikus išsamią situacijos analizę ir nustačius konkrečius, veiklos srityse esančius korupcijos rizikos veiksnius. Tik nustačius konkrečius korupcijos rizikos veiksnius, turi būti formuluojami programos tikslai, uždaviniai ir tas rizikas mažinančios priemonės. Ir tik tokiu atveju tokia programa turės prasmę, nebus formali ir realiai mažins korupcijos pasireiškimo tikimybę įstaigoje,“ – sakė STT atstovė Olga Meškienė.
Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Zailskienė teigė, kad atvirumas, drąsa ir bendravimas yra raktas į skaidrumą. „Organizuojamos gyventojų apklausos, greitas reagavimas į pastabas, asmeninis nepotizmo rizikos valdymo pavyzdys didina pasitikėjimą savivalda, o atviros diskusijos su darbuotojais, susitarimų laikymasis vienija, motyvuoja kolektyvą, padeda susitelkti priimant svarbius sprendimus gyventojams“, – sakė ji.„Sąžiningos veiklos valstybės tarnyboje pagrindinis principas – tarnauti žmonėms. Nedideli ir nebrangūs pokyčiai gali stipriai pakeisti organizacijos įpročius, didinti visuomenės pasitikėjimą ja. Kad ir ką bedarytum, reikia pradėti nuo savęs“, – teigė Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Valė Kulvinskienė.Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Korupcijos ir nusižengimų prevencijos skyriaus atstovių Giedrės Ūdraitės ir Tatjanos Rusenko manymu, labai svarbus kolektyvo požiūris į procesų skaidrumą įstaigoje. „Laikui bėgant kolektyvas jaunėja, taip pat keičiasi požiūris į korupciją, didėja nepakantumas jai. Labai svarbu įstaigos vertybes nuo pat pirmų darbo dienų perteikti naujai priimtiems darbuotojams, ugdyti jų suvokimą, vidinį pasipriešinimą bet kokioms korupcijoms apraiškoms. Sėkmės istorija yra žmonės‟, – savo patirtimi pasidalino atstovės.„Lietuvoje klaidingai Antikorupcinės aplinkos kūrimas sutapatinamas tik su teisės aktų ar vidinių procedūrų sukūrimu, tačiau, kaip rodo mūsų Bendrovės patirtis, lygiai tokią pat reikšmę turi vadovų lyderystė, vertybių sistema organizacijoje ar išmaniųjų technologijų naudojimas. Be vieno iš šių minėtų komponentų antikorupcijos sistema neveiks. Todėl ir Vilniaus šilumos tinklai, kurdami antikorupcijos aplinką, lygiagrečiai investuoja į visus šiuos komponentus“, – sakė Aurimas Kudūkis, AB „Vilniaus šilumos tinklai“ atstovas.Skaidrumo akademija – tai gerosios antikorupcinės praktikos mainų vieta, kur didžiausią patirtį sukaupę ir aukščiausią kompetenciją turintys skaidrumo standartų ekspertai dalijasi patirtimi ir patarimais, kaip organizacijoje kurti korupcijai atsparią aplinką. Daugiau informacijos ir dalyvio anketa – www.skaidrumoakademija.lt ir Skaidrumo akademijos LinkedIn.
Renginio dalyvių įvertinimas – 9,2 balo. Visi apklausos dalyviai rekomenduotų tokį renginį kitiems korupcijos prevencijos srityje dirbantiems asmenims.
Renginio įrašas STT YouTube kanale
Renginio pristatymai: